27.05.2009

VEFASIZLIK YERİNE, YERİN DİBİNE SOKMAK


Bugun değerli kardeşim Emre Açıkgöz'ün yazısını ufak sansürlerle (mecburen:)) sizlere sunuyorum:


Dün akşam Tv'de Tugay'ın vedasıyla ilgili görüntülerden sonra Türkiye'de sessiz sedasız futbolu bırakan futbolculara yapılan vefasızlıktan bahsediliyordu.Habere göre yönetmelik futbolu bıraktıktan sonra 5 sene içinde futbolcuya jübile maçı yapılabilir diyor.Yani birçok futbolcu için artık zaman dolmak üzere."Zaten yapılacak olsa zamanında yapılırdı" diyebilirsiniz.Ama "zamanında yapamadık bakın Tugaya ne güzel veda etti İngilizler" diyecek olursak zaman daralıyor bazıları için.

Bunu neden anlattığıma gelince.Küçüklüğümden beri beni Galatasaray sevgisiyle tanıştıran o kültürle büyüten;çoğu çocuğun aksine babam değil annem olmuştur.Gençliğinde Suat Mamat'ın rövaşata üstadı olarak ün yapmasını,Metin Oktay'ın Galatasaray için ne demek olduğunu öğreten,ben küçük bir çocukken Kadıköy çarşısında benimle beraber Galatasaray bayrağı satın almaya çalışacak kadar gözü dönmüş fanatik Galatasaraylı annem olmuştur.

İşte o annem dün akşam Hakan Şükür'e neden jübile yapılmadığını sordu bana.Kısaca anlatmaya çalıştım ve anladığından emin olabilmek için detaylara da girdim.Olursa nasıl olacağını da söyledim.

Hakan Şükür'ün Türk futboluna ve Galatasaray'a hizmeti tartışılamaz.Jübile yapılmasını sonuna kadar haketmiş, en önemli başarılarda en çok payı olanların başında gelmiştir.

Ama Galatasaray'ın geleneklerinde olmayan kavramların kulübe ve tabii ki aynı zamanda takımın içine sokulmasına, takım içinde futbolculara,yönetime ve teknik direktörlere tavırlar alınmasına sebep olan ve her sene takıma başka şekillerde zarar veren de yine Hakan Şükür olmuştur.

Bu hafta Paolo Maldini Milan'daki kariyerini bitirdi.İstanbul'da Liverpool'a CL finalinde kaybettikten sonra İtalya dönüşü bir taraftar grubuyla tartışması, bu gruba "paralı asker" ve "fakir rantçılar" demesi üzerine CURVA SUD denen bu tribün grubuyla sorun yaşadığı zaten biliniyordu.İşte Maldini'nin vedasında herkes alkışlarken bu tribün BARESI pankartı açtı.Ve ardından da Ali Ece'nin bloğundan aşşırdığım aşağıdaki açıklamayı yaptılar.

"Curva Sud'un yapmaya niyetlendiği şeyin italyan basınında yanlış bir şekilde yer almasıyla Milan Roma maçında olanlara açıklık getiriyoruz.Maç sırasında Paolo Maldini'ye teşekkürlerimizi (şükranlarımızı) sunduğumuz 2 pankartı açtık.


İlki, takımların sahaya girdiği sırada, "GRAZIE CAPITANO: SUL CAMPO CAMPIONE INFINITOMA HAI MANCATO DI RISPETTO A CHI TI HA ARRICCHITO" (teşekkürler kaptan: saha içinde tükenmeyecek bir şampiyonsun ama seni yüceltenlere saygı göstermeyi unuttun)

2. yarıda ise "PER I TUOI 25 ANNI DI GLORIOSA CARRIERA SENTITI RINGRAZIAMENTIDA COLORO CHE HAI DEFINITO MERCENARI E PEZZENTI"(25 yıllık başarılarla dolu kariyerin için sana paralı asker ve rantçı dediğin renklerden teşekkür)


Açıklamak isteriz ki pankartlarımız tartışma yaratmak için değil sadece futbolcununun fanlarına olan tutumunu kariyeri boyunca defalarca söylediği sözlerle göstermekti. Bunlardan en hoş olmayanı ise "fakir rantçılar" cümlesiydi ki kendisi bunu Istanbul dönüşü takıma yakın olmak için 800 euro harcayan kişilere söylemişti.


25 yıllık kırmızı siyahlı kariyerinde maldini'ye karşı birşeyler bulabilmek hayli zor. Milan - Roma'a maçında bile sadece şarkı söylerken bize (Curva Sud) karşı hareketleri ve sözleri sonrası biz provakatif bir cevap olarak sadece Franco Baresi'nin bayrağını gösterdik. Bizim için önce olan her zaman önce olacaktır.


Gerçeği anlamak için Maldini'nin örnek gösterdiği gibi: sadece saygı


Uzlaşmadan, alayına curva sud milano"


Hakan Şükür' e jübile yapılmalıdır,bu vefa gösterilmelidir.

Ama ben onu yerin dibine sokan "SADECE METİN OKTAY VARDI" pankartlı tribünde olmak istiyorum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder